انواع دستگاه تسمه نقاله

انواع دستگاه تسمه نقاله
تسمه نقاله ها از انواع ماشین های نقاله است که جهت انتقال اجناس و محصولات استفاده می شود. دستگاه تسمه نقاله به دلیل سادگی و هزینه تعمیر نگهداری کم از اقتصادی ترین راه های انتقال کالا در صنایع و کارخانه جات بزرگ و کوچک است . تسمه نقاله ها در انداز ه ها، شکل ها و طراحی های متنوعی ساخته می شوند و تقاضای مشتریان آنها با سرعت بالایی رو به افزایش است.

 دستگاه تسمه نقاله و انواع آن یکی از ماشین های لازم و در صنایع بسته بندی محسوب می شود، به طوری که در پای اغلب دستگاه های بسته بندی مانند دستگاه لیبل شیرینک و امثال آن برای جابجایی و تغذیه کالا به دستگاه به یکی از انواع دستگاه نوار نقاله نیاز ضروری است.

انواع تسمه

این ماشین ها با توجه به کارکرد و محل مورد استفاده باید ویژگی های مخصوصی باشند. جنس تسمه (Belt) به کار رفته دستگاه نیز باید با توجه به شرایط کاری درست انتخاب شود.

  • تسمه نقاله عایق حرارتی: برای جابجایی مواد داغ به کار می رود و تسمه به کار رفته عایق حرارت است.
  • تسمه نقاله مقاوم به سایش: جنس تسمه به کار رفته در دستگاه در برابر خش و سایش مقاوم است.
  • تسمه نقاله مقاوم دربرابر روغن:  تسمه به کار رفته دارای روکش ضد روغنی است که سبب می شود روغن تسمه را پوسیده و خراب نکن و برای جابجایی کالاهای آغشته به روغن مناسب است.

همچنین این تسمه ها با توجه به محیط کاری دارای ویژگی ظاهری خاصی نیز هستند. مثلا برای جلوگیری از سر خردن مواد و بسته ها از تسمه نقاله آج دار استفاده می شود. یا در موارد جابجایی محصولات بهداشتی از جنس استیل استفاده می کنند . از تسمه های PVC نیز برای موارد مرطوب و روغنی و حتی اسیدی استفاده می شود.

انواع دستگاه تسمه نقاله

امروزه دستگاه های تسمه نقاله در صنایع بیشماری مانند زمین های کشاورزی ، انبارهای ذخیره مواد وجابجایی کالا و… مورد استفاده قرار می گیرد. این طیف گسترده کاربرد سبب شده انواع گوناگونی از این ماشین تولید شود که هرکدام مختص انتقال و جابجایی در شرایط خاصی است .
دستگاه تسمه نقاله بارگیری ، دستگاه تسمه نقاله جلوی بسته بندی ، دستگاه تسمه نقاله شیب دار ، دستگاه نوار نقاله رولیکی و … از انواع این ماشین می باشد.

نمونه دستگاه تسمه نقاله بارگیری
نمونه دستگاه تسمه نقاله بارگیری

از موارد بسیار مهمی که باید برای ساخت یک دستگاه نوار نقاله مد نظر قرار داد عبارت است از : سرعت، مقدار بار ، نوع موادی که باید حمل شود ، ارتفاع اولیه و ارتفاع ثانویه است که طبق این موارد شاسی کانوایر طراحی شده و موتورها و تسمه نقاله های مورد نیاز در آن به کار گرفته می شود.