دستگاه استرچ

رفته رفته روش کشیدن فیلم های نایلونی به دور کالا و محصولات جایگزین استفاده از جعبه های گران کاغذی شده است. یکی از ماشین آلات سبک و کار پسند در این زمینه دستگاه های استرچ هستند . به طور کلی استرچ رپینگ برای حفاظت پالت از نور خورشید، آودگی ها، رطوبت و باران ، حمل و نقل آسان تر، واژگونی بسته ها و … به کار می رود.

دستگاه استرچ (Stretch Wrap ) که به نام دستگاه سلفون کش هم نامیده می شود مانند دستگاه شرینک پک به منظور کشیدن فیلم پلاستیکی به دور کالا یا وسیله مورد نظر است . البته این ماشین ها تفاوت هایی نیز دارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهد شد.

نحوه کارکرد به این صورت است که با توجه به نوع دستگاه ، محصول روی بستر ماشین مستقر می شود و با تغذیه فیلم استرچ، محصول در پوششی از این نایلون قرار می گیرد. این ماشین ها در مدل های دستی نیز تولید می شوند، به این صورت که رول استرچ در داخل استرچ گیر قرار می گیرد و نوار نایلونی با نیروی دست دور کالا کشیده می شود و چسبندگی نوار استرچ سبب می شود که این لایه محافظتی ایجاد شود.

فیلم استرچ

مرغوبیت فیلم های مصرفی در کیفیت نهایی بسته بندی اهمیت به سزایی دارد به همین دلیل باید این رول ها از منابع معتبر تهیه شوند . فیلم استرچ از جنس هایی نظیر  LDPE، LLDPE، HDPE، PVC ، EVA تولید می شود . ضخامت ، مقاومت، میزان کشش و شفافیت عمده تفاوت این فیلم ها هستند .

نحوه کارکرد یک دستگاه استرچ
نحوه کارکرد یک دستگاه استرچ

مزیت های استفاده از دستگاه استرچ

در عمل هر دو دستگاه شیرینگ و استرچ برای سلفون کشی محصولات هستند. نا گفته نماند از نظر شفافیت محصول نهایی بسته با شیرینگ پک به مراتب بهتر از استرچ خواهد بود.

  • دستگاه استرچ فاقد تونل برای حرارت فیلم پوششی است به همین دلیل قیمت آن بسیار کمتر از شرینک پک است.
  • از این رو انرژی کمتری مصرف می کند و بسیار به صرفه تر است .
  • قیمت تمام شده دستگاه های استرچ به مراتب ارزان تر از دستگاه شیرینگ پک است .
  • اشکال گوناگون و مختلف را می توان با این ماشین استرچ نمود .
  • مستحکم کردن و جلوگیری از ریزش بسته هایی که به روی هم چیده شدند .

انواع دستگاه استرچ

دستگاه استرچ جک پالت

کارگاه ها ، صنایع کوچک و انبارهایی که فاقد دستگاه لیفتراک برای جابجایی و قرار دادن پالت ها به روی دستگاه استرچ هستند از استرچ جک پالت استفاده می کنند.

بدین منظور، این دستگاه مجهز به یک جک برای بلند و سوار کردن محصول به روی صفحه گردان و انجام عملیات استرچ پیچی شده است. دستگاه مجهز به سنسور تنظیم ارتفاع است .

> جزئیات دستگاه استرچ جک پالت

دستگاه استرچ جک پالت
دستگاه استرچ پالت

دستگاه استرچ پالت

وجود یک مدل از استرچ کننده ها در صنایع تولیدی کوچک و بزرگ اجتناب ناپذیر است . به همین منظور برای بسته بندی و مراقبت صحیح تر و همچنین جلوگیری از افتادن بسته های روی هم که روی پالت چیده شده اند از استرچ پالت استفاده می کنند .

از بسته بندی بطری های آب معدنی و نوشابه گرفته تا چیدمان بسته های گچ و بلوک های سیمانی را می توان به کمک دستگاه استرچ پالت سلفون پیچی نمود .

> جزئیات دستگاه استرچ پالت

دستگاه استرچ رولی

دستگاه استرچ رولی

همانطور که از نام دستگاه قابل تشخیص است از دستگاه استرچ رولی به منظور بسته بندی محصولات توپی یا رولی مانند : رول های فرش ، مقواهای لوله ای شکل، توپ های پارچه ای ، انواع لوله ها ، الوار و … استفاده می گردد.

به همین منظور دو عدد غلطک بر روی بستر دستگاه تعبیه شده که محصولات با قرار گرفتن روی آن ها سلفون پیچی می شوند. این غلطک ها قابلیت کنترل سرعت را دارند.

> جزئیات دستگاه استرچ رولی

دستگاه استرچ دروازه ای

برخی از وسایل و تجهیزات به دلیل حجم زیاد و فوق سنگین بودن امکان قرار گرفتن به روی دستگاه های استرچ معمولی را ندارند، به همین علت با وجود پیکر بندی دروازه ای شکل از از این نوع ماشین استرچ استفاده می شود .

ماشین فوق محدودیت وزن برای پالت ندارد و توانایی بسته بندی ۷۰ پالت در ساعت را داراست.

> جزئیات دستگاه استرچ دروازه ای

دستگاه استرچ دروازه ای

شیرینک پالت گازی جرثقیل دار

دستگاه های استرچ تنها با کشش و چسبندگی فیلم نایلونی اقدام به بسته بندی کالاها می کنند. اما در این دستگاه به جای استفاده از سیستم سلفون کشی از سیستم نایلون شیرینک و مشعل هوا ده استفاده شده است.

> جزئیات شیرینک پالت گازی جرثقیل دار

شیرینک پالت گازی جرثقیل دار
دستگاه استرچ پالت فرودگاهی

دستگاه استرچ پالت فرودگاهی

در بسیاری از فرودگاه ها و پایانه های مسافربری برای اطمینان از بسته ماندن و محافظت بهتر از کیف و چمدان مسافران آن ها را توسط فیلم استرچ بسته بندی می کنند .

> جزئیات دستگاه استرچ پالت فرودگاهی