دستگاه پرکن مایعات

یکی از انواع ماشین آلات پر کن، دستگاه پرکن مایعات است که با توجه به گستره ی مایعات، این دستگاه ها به صورت تخصصی برای پرکردن مایعی خاص نیز تولید می شوند. برای مثال دستگاه پرکن عسل، دستگاه پرکن شیر از نمونه های آن است.

عملکرد این نوع دستگاه ها ساده است. مایع مورد نظر در مخزنی که بالای دستگاه قرار می گیرد  به نازل هایی که در سطح پایین تری از مخزن قراردارند متصل شده است. با باز شدن نازل فشار ایجاد شده مخزن باعث جاری شدن مایع به سمت پایین می گردد.

پرکن سیلندر پیستونی
نحوه عملکرد یک پرکن سیلندر پیستونی به صورت ساده

این ماشین ها با توجه به غلظت مایع به دو نوع دستگاه پرکن مایعات رقیق و دستگاه پرکن مایعات غلیظ تقسیم بندی می شوند.

دستگاه پرکن مایعات رقیق

در تعریف مایعات رقیق مایعاتی مد نظر است که حداکثر ویسکوزیته (گران روی) آن ها کمتر از ویسکوزیته روغن زیتون باشد. دامنه کاربرد این نوع پرکن ها گسترده است که از جمله آن ها می توان به پرکن نوشابه، پرکن دوغ، پرکن مایعات شیمیایی، پرکن مایعات دارویی، پرکن آبمیوه، دستگاه پرکن آب رادیاتور و … اشاره داشت.

عدم چکه و نشتی بعد از توقف تزریق مایعات به درون ظرف اهمیت زیادی در این نوع سیستم دارد. این مورد را به کمک سیستم های چکه گیر رفع می کنند.

دستگاه پرکن مایعات غلیظ

دستگاه پرکن مایعات غلیظ نیز همانند پرکن مایعات رقیق عمل می کند با این تفاوت که سیستم آن برای مایعاتی که تمایل بیشتری به گران روی دارند طراحی شده است.
از جمله موارد پرکاربرد استفاده از دستگاه پرکن مایعات غلیظ می توان دستگاه پرکن گریس ، پرکن روغن و دستگاه پرکن ماست را نام برد.

پرکن ساشه مایعات

دستگاه ساشه زن یکی از تجهیزات نوین و کار آمد صنعت بسته بندی است. از ویژگی های بارز این محصول پرکردن دقیق و سرعت در کنار بسته بندی جذاب است. این دستگاه قادر است مایعات را در پوشش های پلی استیر یا سایر لفاف های بسته بندی مزین شده به نقوش زیبا پر کند. پرکن ساشه عموما برای محصولات تک نفره نظیر سس، آبلیمو، مایع دستشویی، شامپو و سایر مایعات رقیق و غلیظ کاربرد فراوانی دارد.

دقت دستگاه پرکن

تعداد نازل های پرکن بر اساس نوع و درخواست مشتری با توجه به ظرفیت تولید می تواند از ۱ ، ۲، ۶ و بیشتر متغیر باشد. به دلیل به کارگیری این نوع تجهیزات برای تولید انبوه همیشه دقت پرکردن از اهمیت به سزایی برخوردار است. لذا تولید کنندگان رده بالای این نوع ماشین آلات می کوشند تا دقت دستگاه در بهترین سطح قرار گیرد. معمولا دو سیستم رایج برای کنترل مقدار پرشدن، سنجش میزان وزن و دیگری زمان است.

دستگاه پرکن مایعات