شیرینگ پک

دستگاه شیرینگ پک
دستگاه شیرینگ پک

دستگاه شیرینگ پک (Shrink Pack) چیست ؟

شیرینگ  یا شیرینک پک (یا آنچه که به غلط مصطلح شده شیرینگ پک) نوعی بسته بندی بوسیله نایلون و حرارت است که کاربرد وسیعی در صنعت بسته بندی دارد .
روشن ترین مثال از بسته بندی شیرینک بسته های ۶ عددی آب معدنی و نوشابه است، بسته بندی انواع رب، کمپوت، تن ماهی، بوسیله شیرینگ پک انجام می پذیرد.
شیرینک کردن بوسیله دستگاه های مخصوصی به نام دستگاه شرینک پک انجام می گیرد که انواع متفاوتی از دستگاه ها را شامل می گردد.

مکانیزم کار دستگاه شیرینک پک

مکانیزم کار دستگاه شرینک پک  به این صورت است که فیلم مخصوص شیرینک به دور محصول پیچیده می شود و بسته به طرف کوره شیرینک هدایت پیدا می کند. در این روش بسته بندی فیلم شیرینک چهار وجه از شش وجه بسته را می پوشاند و دو سر بسته باز می ماند (جای دست در دو سر پک آب معدنی را تجسم کنید).

مرسوم ترین راه بسته بندی کالاها بعد از تولید گذاشتن آن درون کارتن و یا شیرینگ کردن آن است. با توجه به گرانی کارتن، عدم مقاومت کارتن در مقابل رطوبت ، آسیب پذیری زیاد کارتن در مقابل جابجایی مکرر، کثیف شدن و جذب سریع گرد و خاک و آلودگی در هنگام انبار داری، تولید کنندگان را به سمت بسته بندی بوسیله دستگاه شرینک پک سوق داده است.

برای بعضی از کالاها تولید کنندگان از تلفیق کارتن و شیرینگ هردو با هم استفاده می کنند. بدین شکل که کالا را ابتدا در کارتن گذاشته و سپس آنرا شیرینگ می کنند، به این شکل محصول از حفاظت بالایی در هنگام جابجایی و انبارداری برخوردار می شود.

مشخصات فنی دستگاه شیرینک پک

دستگاه شرینک پک معمولا از یک تیغه دوخت و برش؛ یک نوار نقاله و کوره گرمایی تشکیل می شود.
بعضی از دستگاه های شیرینک پک فاقد تیغه دوخت بوده و فیلم شیرینک به دور بسته پیچیده شده و دوسر آن به روی هم می افتد و هنگام عبور از کوره در زیر بسته به هم می چسبند.به این نوع از دستگاه ها اورلپ گفته می شود که سرعت بالایی (حدود ۲۰ بسته در دقیقه) دارا بوده و معمولا شرکت های تولید کننده نوشابه و آب معدنی به خاطر تولید بالا از این نوع استفاده می کنند.

دستگاه شرینک پک
دستگاه شرینک پک

انواه دیگر دستگاه شیرینگ پک شامل دو دسته دستگاه شیرینک پک نیمه اتوماتیک (با سرعت ۱۵۰ تا ۱۸۰ بسته در ساعت) و دستگاه شیرینک اتوماتیک (با سرعت ۴۵۰ تا ۶۰۰ بسته در ساعت) می باشد.
بعضی از مواقع دستگاه ها را بسته به سوخت کوره (روش گرم شدن کوره) تقسیم بندی می کنند. که شامل دستگاه های برقی، گازوئیلی (که دیگر از رده خارج شده و تولید نمی گردد) و شیرینک گاز سوز و یا تلفیق گاز و برق (شیرینگ پک دوگانه سوز) می باشد.
بسته به ایعاد کوره، دستگاه شیرینگ پک قابلیت بسته بندی انواع بسیار بالایی از محصولات را دارا می باشد. به طور مثال شیرینگ کردن انواع لوازم التحریر و کتاب و CD تا بسته بندی کولر های بزرگ آبی، یخچال فریزر، اجاق گاز و ماشین لباسشویی بوسیله این دستگاه امکان پذیر است.