فیلم استرچ | نایلون استرچ

اگر به بسته بندی برخی وسایل برقی ، لوازم خانگی و یا بعضی شیشه های آب و نوشابه و … دقت کنید متوجه میشید لایه ای سلفنی به دور آن پیچیده اند. این لایه همان فیلم استرچ است که به کمک دستگاه استرچ به دور بسته جهت محافظت پیچیده شده است . کشیدن این لایه ضمن شکیل کردن بسته بندی سبب عدم نفوز غبار و آب به داخل محصول می شود.

جنس فیلم استرچ

نایلون استرچ با اندازه ، ضخامت و متراژ های مختلفی تولید می شود و ممکن است یک تا پنج لایه ضخامت داشته باشد که برای استفاده صنعتی ، کشاورزی و یا بسته بندی مواد غذایی به کار می رود.
مقاومت کششی ، مقاومت در برابر پارگی و سوراخ شدن، چسبندگی مناسب از ویژگی های یک رول استرچ مرغوب است . معمولا از فیلم های ضخیم تر برای موارد صنعتی استفاده می شود که شفافیت کمتری دارند . جنس های رول ها ممکن است LDPE، LLDPE، HDPE، PVC ، EVA باشد .

یکی از ویژگی های مهم نایلون استرچ میزان درصد کش سانی آن است. این میزان می تواند تا 4 برابر طول اولیه باشد. کشیده شدن سبب می شود بسته بندی محکم تر انجام شود. همچنین در مصرف نایلون صرفه جویی بسیاری خواهد شد.

انواع فیلم استرچ

فیلم استرچ دستی : در این نوع بسته بندی، رول استرچ به کمک اپراتور به دور بسته مورد نظر کشیده می شود. طبیعتا به دلیل کشیده شدن رول استرچ با نیروی دست، باید رول ها خاصیت کششی و لطافت خاصی داشته باشند. شیرینی پذی، آشپزی، استفاده در محصولات باغی نظیر سبزیجات و … نمونه های کاربرد روزانه نایلون استرچ دستی است.

نوشته مرتبط
تفاوت شرینک ، شیرینک ، شیرینگ ، شرینگ
استرچ دستی - فیلم استرچ
فیلم استرچ دستی

رول استرچ ماشینی : این نوع فیلم ها در انواع دستگاه استرچ مانند دستگاه استرچ پالت فرودگاهی، دستگاه استرچ پیچ افقی استفاده می شود. ضخامت، طول و میزان کشش این نایلون ها به نسبت مدل های دستی بیشتر است. نایلون ها به صورت خودکار در این دستگاه تغذیه می شود.

استرچ پالت 4 - فیلم استرچ
دستگاه استرچ پالت

کاربرد رول استرچ پالت

تولید کنندگان کاشی و سرامیک ، آجر و بلوک های سیمانی، برای ارزان تمام شدن بسته بندی و حفاظت محصولات خود آن ها را در دسته های چند تایی کنار هم استرچ پیچی می کنند. بسیاری از کارخانه جات تولید قطعات صنعتی نیز برای محافظ و جابجایی راحت محصولات آن ها را روی پالت چیده و استرچ می کنند.  نگه داشتن چندین جعبه روی هم ، بسته بندی محصولات غذایی و … از جمله کاربرد های فیلم استرچ است که فوری، ارزان و مقرون به صرفه است .