فیلم استرچ

اگر به بسته بندی برخی وسایل برقی ، لوازم خانگی و یا بعضی شیشه های آب و نوشابه و … دقت کنید متوجه میشید لایه ای سلفنی به دور آن پیچیده اند . این لایه همان فیلم استرچ است که به کمک دستگاه استرچ به دور بسته جهت محافظت پیچیده شده است .
کشیدن این لایه ضمن شکیل کردن بسته بندی سبب عدم نفوز غبار و آب به داخل محصول می شود.

جنس فیلم استرچ

رول استرچ با اندازه ، ضخامت و متراژ های مختلفی تولید می شود و ممکن است یک تا پنج لایه ضخامت داشته باشد که برای استفاده صنعتی ، کشاورزی و یا بسته بندی مواد غذایی به کار می رود.
مقاومت کششی ، مقاومت در برابر پارگی و سوراخ شدن، چسبندگی مناسب از ویژگی های یک رول استرچ مرغوب است . معمولا از فیلم های ضخیم تر برای موارد صنعتی استفاده می شود که شفافیت کمتری دارند . جنس های رول استرچ ممکن است LDPE، LLDPE، HDPE، PVC ، EVA باشد .

انواع فیلم استرچ

فیلم استرچ دستی : در این نوع بسته بندی، رول استرچ به کمک اپراتور به دور بسته مورد نظر کشیده می شود. طبیعتا به دلیل کشیده شدن رول استرچ با نیروی دست، باید رول ها خاصیت کششی و لطافت خاصی داشته باشند. شیرینی پذی، آشپزی، استفاده در محصولات باغی نظیر سبزیجات و … نمونه های کاربرد روزانه نایلون استرچ دستی است.

فیلم استرچ دستی
فیلم استرچ دستی

رول استرچ ماشینی : این نوع فیلم ها در انواع دستگاه استرچ پالت مانند دستگاه استرچ پالت فرودگاهی، دستگاه استرچ پیچ افقی و یا استفاده می گرد که خود دستگاه به طور خودکار از این فیلم ها تغذیه می کند .

دستگاه استرچ پالت
دستگاه استرچ پالت

کاربرد رول استرچ

بسته بندی کاشی و سرامیک ، آجر و بلوک های سیمانی ، بسته بندی و نگه داشتن چندین جعبه روی هم ، بسته بندی محصولات غذایی ، چینش بطری نوشابه و آب معدنی و … از جمله کاربرد های فیلم استرچ است که به کمک دستگاه استرچ و یا استرچ دستی این فرآیند صورت می گیرد.