دستگاه استرچ

رفته رفته روش کشیدن فیلم های نایلونی به دور کالا و محصولات جایگزین استفاده از جعبه های گران کاغذی شده است. یکی از ماشین آلات سبک و کار پسند در این زمینه دستگاه استرچ است. به طور کلی استرچ رپینگ برای حفاظت پالت از نور خورشید، آلودگی ها، رطوبت و باران ، حمل و نقل آسان تر، واژگونی بسته ها و … به کار می رود.

استرچ پیچ (Stretch Wrap) که دستگاه سلفون کش هم نامیده می شود به منظور کشیدن لایه  پلاستیکی به دور محصولات تولید شده است . البته این ماشین ها تفاوت هایی نیز دارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهد شد.

نحوه کارکرد به این صورت است که با توجه به نوع دستگاه ، محصول روی بستر ماشین مستقر می شود و با تغذیه فیلم استرچ، محصول در پوششی از این نایلون قرار می گیرد. این ماشین ها در مدل های دستی نیز تولید می شوند، به این صورت که رول در داخل استرچ گیر قرار می گیرد و نوار نایلونی با نیروی دست دور کالا کشیده می شود و چسبندگی نوار استرچ سبب می شود که این لایه محافظتی ایجاد شود.

فیلم استرچ | نایلون استرچ

مرغوبیت فیلم های مصرفی در کیفیت نهایی بسته بندی اهمیت به سزایی دارد به همین دلیل باید این رول ها از منابع معتبر تهیه شوند . فیلم استرچ از جنس هایی نظیر  LDPE، LLDPE، HDPE، PVC ، EVA تولید می شود . ضخامت ، مقاومت، میزان کشش و شفافیت عمده تفاوت این فیلم ها هستند .

دستگاه استرچ - استرچ پالت
نحوه کارکرد یک دستگاه استرچ

مزیت های استفاده از دستگاه استرچ پالت

در عمل هر دو دستگاه شرینک پک و استرچ پیچ برای سلفون کشی محصولات هستند. اما شیوه انجام آن با یکدیگر متفاوت است. نا گفته نماند از نظر شفافیت بسته بندی نهایی شیرینگ پک به مراتب بهتر از استرچ خواهد بود.

  • ماشین استرچ فاقد تونل برای حرارت فیلم پوششی است به همین دلیل قیمت آن بسیار کمتر از شرینک پک است.
  • از این رو انرژی کمتری مصرف می کند و بسیار به صرفه تر است .
  • قیمت تمام شده ماشین های استرچ به مراتب ارزان تر از دستگاه شیرینگ پک است .
  • اشکال گوناگون و بسته های مختلف با اندازه های بزرگ را می توان با این ماشین بسته بندی نمود .
  • مستحکم کردن و جلوگیری از ریزش بسته هایی که به روی هم چیده شدند .

انواع دستگاه استرچ

استرچ جک پالت

کارگاه ها ، صنایع کوچک و انبارهایی که فاقد دستگاه لیفتراک برای جابجایی و قرار دادن پالت ها به روی دستگاه استرچ هستند از استرچ جک پالت استفاده می کنند.

بدین منظور، این دستگاه مجهز به یک جک برای بلند و سوار کردن محصول به روی صفحه گردان و انجام عملیات استرچ پیچی شده است. دستگاه مجهز به سنسور تنظیم ارتفاع است .

> جزئیات دستگاه استرچ جک پالت

دستگاه استرچ جک پالت - استرچ پالت
استچ پیچ افقی - استرچ پالت

استرچ افقی

وجود یک مدل از استرچ کننده ها در صنایع تولیدی کوچک و بزرگ اجتناب ناپذیر است . به همین منظور برای بسته بندی و مراقبت صحیح تر و همچنین زیبایی بصری، قطعات و تولیدات طویل را به کمک استرچ پیچ افقی نایلون پیچی می کنند.

از بسته بندی پروفیل های آلومینیوم و پی وی سی گرفته تا طاقه پارچه و فرش را می توان به کمک  این نوع ماشین سلفون پیچی نمود .

> جزئیات دستگاه استرچ پیچ افقی

دستگاه استرچ رولی - استرچ پالت

استرچ رولی

همانطور که از نام دستگاه قابل تشخیص است از دستگاه استرچ رولی به منظور بسته بندی محصولات توپی یا رولی مانند : رول های فرش ، مقواهای لوله ای شکل، توپ های پارچه ای ، انواع لوله ها ، الوار و … استفاده می گردد.

به همین منظور دو عدد غلطک بر روی بستر دستگاه تعبیه شده که محصولات با قرار گرفتن روی آن ها سلفون پیچی می شوند. این غلطک ها قابلیت کنترل سرعت را دارند.

> جزئیات دستگاه استرچ رولی

استرچ دروازه ای

برخی از وسایل و تجهیزات به دلیل حجم زیاد و فوق سنگین بودن امکان قرار گرفتن به روی دستگاه های استرچ معمولی را ندارند، به همین علت با وجود پیکر بندی دروازه ای شکل از از این نوع ماشین استرچ استفاده می شود .

ماشین فوق محدودیت وزن برای پالت ندارد و توانایی بسته بندی ۷۰ پالت در ساعت را داراست.

> جزئیات دستگاه استرچ دروازه ای

دستگاه استرچ دروازه ای - استرچ پالت

شیرینک پالت گازی جرثقیل دار

دستگاه های استرچ تنها با کشش و چسبندگی فیلم نایلونی اقدام به بسته بندی کالاها می کنند. اما در این دستگاه به جای استفاده از سیستم سلفون کشی از سیستم نایلون شیرینک و مشعل هوا ده استفاده شده است.

> جزئیات شیرینک پالت گازی جرثقیل دار

شیرینک پالت گازی جرثقیل دار - استرچ پالت
دستگاه استرچ پالت فرودگاهی - استرچ پالت

استرچ فرودگاهی

در بسیاری از فرودگاه ها و پایانه های مسافربری برای اطمینان از بسته ماندن و محافظت بهتر از کیف و چمدان مسافران آن ها را توسط فیلم استرچ بسته بندی می کنند .

> جزئیات دستگاه استرچ پالت فرودگاهی