دستگاه نوار نقاله

نوار نقاله ها غالبا برای حمل و نقل افقی مواد در صنایع بی شماری مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها علاوه بر مصارف صنعتی، در زمین های کشاورزی، انبار های ذخیره مواد، صنایع بسته بندی، در جابجایی توده مواد خام و … کاربرد دارند.از خصوصیات این ماشین ها ظرفیت انتقال بالا و حداقل نیاز به تعمییرات و نگهداری است.

بسیاری از تجهیزات و ماشین های تولید و یا خطوط تولیدی یکی از انواع دستگاه نوار  نقاله را یا در ابتدا و یا در انتهای فرآیند کاری خود جای داده اند. این دستگاه ها عموما در اندازه و ارتفاع ثابت تولید می شوند اما برخی از آن ها قابلیت تنظیم ارتفاع ، شیب و حتی در مواردی ایجاد خمیدگی و مسیر پیچ در پیچ را هم دارند که به دستگاه نوار  نقاله انعطاف پذیر معروف هستند .

بدون شک یکی از عوامل کلیدی در کاهش هزینه پرسنلی و افزایش بهره وری نیروی کار ، نوار نقاله و تسمه تقاله ها هستند که این مهم از طریق مکانیزه کردن فرآیند تولید و راحت کردن جابجایی در سالن های تولید انجام می گیرد.

نوار نقاله - نوار نقاله
نحوه کارکرد یک دستگاه نوار نقاله

کاربرد نوار نقاله

نقاله ها یا کانوایر ها با توجه به محل کاربرد در اندازه و شکل های خاصی تولید می شوند به طوری که از این دستگاه ها به عنوان پر انعطاف ترین ماشین ها یاد می شود که در هر شرایط و موقعیتی می توان نقاله مورد نظر را طراحی و پیاده سازی نمود . حتی امروزه استفاده از تسمه نقاله های مدولار بسیار فراگیر شده ، اجزای این نقاله ها به آسانی قابل تعویض است و از قطعات جداگانه قابل مونتاژ در چندین مدل مختلف تولید می شود که امکان تعویض و تعمیر سریع قطعات آن به آسانی میسر خواهد بود.

در زیر به صورت مختصر برخی از کاربرد این ماشین ها آورده شده است:

  • حمل مواد و مصالح از معادن و انتقال آن ها به بخش ذخیره
  • تکمیل فرآیند کار سایر دستگاه ها با تغذیه مواد یا بسته به دستگاه مورد نظر و یا خروج از آن
  • جابجایی اشیا و بسته ها در قسمت های مورد نظر کارگاه یا کارخانه
  • جابجایی و حمل کالای مورد نظر به مناطق دور از دسترس ( مثلا ارتفاع زیاد )
  • ساخت و تکمیل مرحله به مرحله یک کالا با عبور آرام از نقاله و رسیدن به مرحله بعدی
  • کاهش هزینه پرسنلی و نیروی کار برای جابجایی ها
  • کمک به اتوماسیون و نظم بخشی حرکت کالای هدف در کارخانه
  • انتقال در سرما و گرما و شرایط نامساعد آب و هوایی

انواع نوار نقاله

دستگاه تسمه نقاله

مانند سایر نقاله ها، تسمه نقاله یکی از اقتصادی ترین راه های جابجایی محصول است . تسمه ای که کالا را به روی خود حمل می کند انواع مختلفی دارد. گاهی به منظور جلوگیری از افتان کالا این تسمه ها عاج دار تولید می شوند، گاهی فلزی هستند، گاهی به منظور خشک کردن محصول همانند توری تولید می شوند، در برخی موارد نیز موادی که حمل میکند ممکن است داغ باشد که از تسمه های ضد حریق استفاده می گردد.

> جزئیات دستگاه تسمه نقاله

دستگاه تسمه نقاله - نوار نقاله
دستگاه نوار نقاله - نوار نقاله

دستگاه نوار نقاله

نوار نقاله ها از تجهیزات مهم انتقالی هستند. این ماشین ها برای انتقال کالا و یا مواد در فواصل طولانی و شرایط ناهموار گزینه مناسبی بوده و باعث جلوگیری از تماس انسان با محیط های خطرناک، دور از دسترس و آلوده می گردد. ممکن است یک دستگاه نوار نقاله با ده ها متر طول ساخته شود. معولا از نوارهای کم عرض به منظور جابجایی بطری ها و شیشه های مایعات استفاده می شود.

> جزئیات دستگاه نوار  نقاله

نوار نقاله رولیکی - نوار نقاله

نوار نقاله رولیکی

توان حرکتی کلیه رولیک ها به وسیله الکتروموتور تعبیه شده انتقال داده می شود و بسته به راحتی به روی رولیک ها میلغزد و به حرکت در می آید . رولیک ها عموما از جنس فلز ساخته می شوند و هر چقدر از جنس بهتری تولید شده باشند مدت زمان بیشتری کار می کنند که بسیار با صرفه تر می باشد.

> جزئیات دستگاه نوار  نقاله رولیکی

نوار نقاله z

انتقال موادی همچون انواع خشکبار، حبوبات ، غلات، قند، شکر و نمک به صورت صعودی و عمودی به عهده این دستگاه است. به کمک این نوار نقاله بالابر که بدنه آن مانند حرف Z انگلیسی است می توان مواد را تا ارتفاع مشخص بالا و مثلا به مخزن مربوطه خالی نمود . سطوح در تماس مواد کاملا بهداشتی هستند که در زمان انتقال مواد خوراکی مشکلی ایجاد نشود.

> جزئیات دستگاه نوار  نقاله z

نوار نقاله z - نوار نقاله

نوار نقاله جلوی بسته بندی

محصولی که از دستگاه های بسته بندی خارج می شود برای انتقال ، چیدمان و قرار گیری در کارتن و محل مورد نظر نیاز به نقاله تکمیلی است که از این وسیله استفاده می گردد که در جلوی دستگاه های بسته بندی ای نظیر دستگاه شرینک پک مستقر و تنظیم می شود.

وجود این طیف از نقاله برای صنایعی که تعداد زیادی از دستگاه های بسته بندی خصوصا با ارتفاع زیاد در تیراژ بالا دارند نیاز خواهد بود.

> جزئیات نوار نقاله جلوی بسته بندی

نوار نقاله جلوی بسته بندی - نوار نقاله
تسمه نقاله بارگیری - نوار نقاله

تسمه نقاله بارگیری

این مدل از تسمه نقاله ها برای بارگیری بسته به کامیون و سایر ماشین های حمل کننده و یا بلعکس استفاده می گردد. با استفاده از تسمه نقاله بارگیری ضمن تسریع در عملیات بارگیری و تخلیه نیازی هم به کارگر و نیروی انسانی نخواهد بود .

وجود چرخ در زیر دستگاه سبب می شود که سریعا در محل مورد نظر استقرار یابد . تسمه های به کار رفته در نقاله از لاستیک منجیددار ساخته شده است .

> جزئیات دستگاه تسمه نقاله بارگیری